درس دهم

 اینترنت

هیچ وقت برای یادگیری دیر نیست

 

آیا شما در اینترنت بازی کامپیوتری می کنید؟آیا وب را جستجو می کنید؟آیا برای دوستان خود ایمیل می فرستید؟شما همه نوع اطلاعات را می توانید می توانید از اینترنت دریافت کنید.شما می توانید از اینترنت برای کار در منزل کمک بگیرید (استفاده کنید).دانشمندان از اینترنت برای انجام تحقیقات استفاده می کنند.اینترنت تغیر عمده ایدر روش زندگی و کار مردم ایجاد کرد. 

اینترنت چیست؟

اینترنت سیستمی است که کامپیوترها را به صورت شبکه به هم متصل می کند.اینترنت میلیونها کامپیوتر را در سراسر جهان به ربط می دهد.اینترنت به کامپیوتر شما این اجازه را می دهد تا اطلاعات ذخیره شده در کامپیوتر خیلی دوری را دریافت کنید بعضی از شبکه ها کامپیوترهای کمی دارند.بعضی از شبکه هاهزاران کامپیوتر دارند.کامپیوترها از طریق تلفن و سیستم کابلی به اینترنت وصل می شوند.اکثر دولتها،شرکتهای بزرگ و سازمانهای دیگر، شبکههای داخلی(اینترانت) دارند.کامپیوترهای شبکه های داخلی به اینترنت وصل هستند.

اما تنها افرادی که در آن سازمان فعالیت دارند می توانند از شبکه های داخلی استفاده کنند.

بقیه افراد وصل شده به اینترنت نمی توانند به این کامپیوترها دسترسی پیدا کنند.

اینترنت از کجا آمده است؟

اینترنت از شبکه ای کامپیوتری بنام ARPANET آرپانت گرفته شده است. ارتش ایالات متحده در دهه 60 این شبکه را بوجود آورد.از دهه 70تا 80 دولت آمریکا به تعدادی دانشمند و چندین شخص اجازه استفاده از اینترانت را دادند. در دهه 80 دولت آمریکا به چندین دانشگاه هم اجازه اتصال به شبکه اپرانت را برای اتصال به اینترنت را دارد.اینترنت بسرعت گسترش پیدا کرد . مدارس، کتابخانه ها،حکومتهای ایالاتی و محلی،شرکتها و خانواده ها در اواسط دهه 90 به اینترنت دسترسی پیدا کردند.در ابتدا گرفتن اطلاعات از اینترنت سخت بود.شما فقط عدد و کلماتی را روی مانیتور خود می دیدید.د پس یک متخصص کامپیوتر انگلیسی بنام تیموثی برنزلی شبکه جهانی وب را در دهه 80 بوجود آورد.

 

 وب و اینترنت با هم فرق می کنند.

اختلاف بین اینترنت و وب مانند اختلاف بین بزرگراه ها و پیک ها است.

پیک ها از بزرگراه ها برای جابجایی اشیاء استفاده می کنند.وب مانند پیک و اینترنت مانند بزرگراه میماند اطلاعات موجود در وب از طریق اینترنت انتقال پیدا می کند. وب از مکان هایی بنام سایت تشکیل شده است.مردم از برنامه های کاربردی خاصی برایدرست کردن سایت استفاده می کنند سایتها بر روی کامپیوتر هایی بنام وب سرور ذخیره می شود.

هر سایت از صفحاتی بنام صفحات وب تشکیل شده است این صفحات وب می تواند حاوی تصاویر،متون،صدا ویا حتی ویدیو باشند.

شما به نرم افزار کامپیوتری بنام مرورگر وب نیازدارید تا صفحات وب را پیدا کنید وآنها را ببینید.هر صفحه وب یک آدرس دارد.

URL آدرسی است که مرورگر وب آن را پیدا می کند.یک مثال از آدرس وبwww.googel.com است.

بسیاری از متخصصان کامپیوتر،معروف بودن اینترنت را به دلیل صفحات وب می دانند.

استفاده از وب نسبت به اینترنت ساده تر است. در اواخر سال 2000 بیش از 80% تراکم اطلاعات در اینترنت بدلیل وب است.

اینترنت در حال گسترش است 

 میلیون ها انسان روزانه از اینترنت استفاده می کنند. در سال 98 تنها 213 کامپیوتر به اینترنت وصل بودند.در سال 2003بیش از 216 میلیون کامپیوتر به اینتر نت وصل بودند.

هیچکس به درستی نمی داند که چند نفر از اینترنت استفاده می کنند. متخصصان کامپیوتر اعتقاد داشته اند که 61 میلیون کاربر در سال 1996 در سراسر جهان وجودداشتند. در حدود 600 میلیون تا 900میلیون کاربرتا اواخر سال 2003 از اینترنت استفاده می کردند.

 چگونه به اینترنت وصل می شوید؟

شما با وصل شدن به شبکه کامپیوتری به اینترنت وصل می شوید.شبکه ای که به آن وصل می شوید سرویس تهیه اینترنت یا می کنید باید به شرکتی که این نرم افزاربه شما اجازه استفاده از شبکه

ISP نامیده می شود. امریکن آن لاین،ارث لینک وMSN مایکروسافت، ISPهای معروف هستند. شما همان طور که هزینه تلفن را پرداخت ISP هم هزینه ایی برای اینترنت پرداخت کنید.ISP دارد به شما نرم افزاری را می دهد تا روی کامپیوتر خود نصب کنید.ISP برای دریافت اینترنت را می دهد. ISP همچنین به آدرس ایمیل می دهد. روشهای مختلفی برای اتصال به ISP وجود دارد.شما می توانید کامپوتر خود را به کمک مودم یا خط تلفن خانگی به اینترنت وصل کنید. این روش را روش اتصال به صورت شماره گیری می نامند. شما همچنین می توانید به وسیله خط دیجیتالی(DSL) یا کابل مودم به ISP وصل شود. DSL همچنین خط تلفن شما را برای انتقال داده ها استفاده می کند.

/ 0 نظر / 40 بازدید