درس دوازدهم

 

                                     

 

الفبا و نوشتن

 

 

 

چیزی را از ظاهرش قضاوت نکنید

 

 

نوشتن در قدیم

 

هزاران سال قبل، تعداد کمی از مردم می توانستند بنویسند،که اکثر آنها راهبه ها یا رهبران مذهبی بودند.همانطور که در تصویر بالا نشان می دهد آنها کتاب ها را با دست می نوشتند.اگر نوشتن نبود الان ما کجا بودیم؟ نه کتاب نه مجله و نه روزنامه ای بود.هیچ دستورالعملی برای کنار هم قرار هم قرار دادن قسمتهای مختلف دوچرخه ای وجود نمی داشت. هیچ کارت سالگرد یا تولد وجود نمی داشت.هیچ علامتی هم بر روی جاده ها برای نشان دادن راه وجود نمی داشت.

 

 

 

نوشتن چیست؟

 

نوشتن یک روش برقراری ارتباط است.در نوشتن علاِِئمی استفاده می شود که ما آنها را می بینیم و می فهمیم.

این علائم را که در نوشتن انگلیسی به کار می بریم همان حروف الفباء زبان هستند.آنها صداهای زبان را نمایش می دهند. در سنین اول(خردسالی)ما صداها و حروف زبان خود را حفظ می کنیم. وقتی صداها و حروف را حفظ کردیم آنها را کنار هم گذاشته و کلمه و جمله می سازیم. اشخاص دیگر این جملات و کلمات را می فهمند.ما هم نوشته های آنان را می فهمیم.ما همچنین می توانیم افکار خود را به نوشته تبدیل کنیم.

 

 

 

نوشتن چگونه آغاز شد؟

 

 

مردم احتمالا با نوشتن تصویری شروع کردند.آنها همیشه الفبا نداشتند.در نوشتن تصویری،علامتی برای نشان دادن شی بکار می رفت.برای مثال دایره، خورشید را نشان می داد. اما نوشتن تصویری سخت است.چیز های زیادی وجود دارند که ما تصویری از آنها نداریم.نوشتن تصویر نیاز به هزاران علامت دارد. به علاوه، نمی توان تصاویر را کنار هم قرار داد تا چیزهای را که مردم می گویند بنویسیم.همچنین نشان دادن نظر و ایده بصورت تصویر بسیار سخت است. با گذشت زمان نوشتن تصویری به سیستم های دیگری تغییر یافت. علامتی که برای خورشید استفاده می شد کم کم برای صدا و بخش های دیگری مانند پسر هم استفاده شد. همچنین برای کلمات دیگری مانند نور خورشید استفاده شدند. این روش روش بهتری بود. تعداد کمی صدا در زبان بود که می توانست تلفظ اشیاء را نشان دهد. خط تصویر نگار مصری نمونه ای از خط تصویری است. با گذشت زمان تصویر به صدا تبدیل شد.این کار در زبان چینی و زبانهای دیگر هم رخ داد. حروف چینی قبلا به صورت تصویر بودند و اکنون به صورت صدا در آمده اند.خط تصویر نگار مصری یکی از سیستم های قدیم نوشتاری است. اولین نوشته های مصری به 3200 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد.نوشته های سومریان به بیش از 3000 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد.

 

 

بوجود امدن الفباء

 

 

بعد از اینکه علائم به صداها ارتباط پیدا کردند، مرحله بعدی بوجود امدن حروف بوذد. با بوجود آمدن حروف، مردم دیگر مجبور نبودند تا فکر کنند که این تصویر چه چیزی است. اگر حروف الفبا نبود آنها چگونه می توانستند بفهمند به be به معنی زنبور(bee) یا فعل ربطی)( یا بخش اول فعل (believe) است؟ 

الفبا در خاورمیانه بوجود آمد.اولین حروف الفبا را فنیقی ها در سرزمین لبنان کنونی بوجود آوردند.الفبای آنها 22 حرف بود.حرف الفبا فنیقی ها شامل حروف صدادار نبود. یونانی ها این صداها را اضافه کردند. الفبا از دو حرف الفا و بتا که دو حرف یونانی هستند تشکیل شده است.

 

 

 

حروف انگلیسی

 

الفبا حروف و نشانه های کاملی هستند.هر حرف صدای مختلفی را نشان می دهد. حروف باید با هم ترکیب شوند تا کلمه بوجود آید. امروزه تقریبا 50 نوع حروف الفبا در جهان استفاده می شوند.انها از طریق نوشتن و صداهایی که نشان می دهند متفاوتند. اکثر حرف الفبا بین 20 الی 30 حرف دارند. زبان انگلیسی از حروف رومی استفاده می کند. زبان انگلیسی 26 حرف دارد.زبان هایی با صداهای کم به روف کمتری احتیاج دارند. صداهای زبان هاوایی ها کم است در نتیجه 2 حرف از حروف رومی بیشتر ندارد.این الفبا کم حرف ترین الفبای دنیا است.الفبای سینهالیز،الفبای کشور سریلانکا، 50 یا بیش از 50 حرف دارد.

 

 

آیا همه زبان ها الفبا دارند؟

 

تنها زبان های محدودی مانند ژاپنی و چینی از الفبا استفاده نمی کنند.مانند زبانهای باستانی دیگر،چینی با نوشتار تصویری آغاز شد. امروزه زبان چینی از هزاران سمبل یا حرف استفاده می کند. برای خواندن یک روزنامه در چین شما نیاز به3000 الی 4000 حرف دارید.

 

/ 0 نظر / 63 بازدید